„Jedenaście minut”


Paulo Coelho

 

Książka ta odstaje troszkę od innych pozycji autora jakie miałam okazję przeczytać. Taka bardziej ludzka jest, choć nie pozbawiona filozofowania i podsumowań ogólnych na temat życia, miłości, seksu, przeznaczenia.

Maria zostaje prostytutką świadomie. Decyduje się na taki krok mając w perspektywie zarobienie wystarczającej ilości pieniędzy na zakup ziemi w rodzinnych stronach. Wyznacza sobie czas – rok – po którym ma zamiar odejść od tego sposobu zarobku. Nie angażuje się w to co robi, ma do mężczyzn podejście psychologiczne. Spełnia ich zachcianki jako Matka, Przyjaciółka, Dziwka, w zależności od tego czego oczekują. A niektórzy chcą po prostu pogadać. Maria nie chce się zakochać, ale jak to zwykle bywa – ten kto przed uczuciem ucieka, natrafia na nie niespodzianie, wbrew sobie. Więc Maria spotyka Ralfa, który akceptuje jej zajęcie. Miłość nie zmienia planów Marii, ona osiąga cel, mija rok, decyduje się na wyjazd do Brazylii. A Ralf? Jedzie za nią 😉


Mimo harlekinowego zakończenia książka różni się od typowych romansów. To taka przeprawa przez tematykę seksualności, przemocy w seksie, poniżenia, rozkoszy, oddania, poświęcenia, doznań różnorakich. Bardzo delikatna przeprawa.
I – co ciekawe – podobno na bazie autentycznych przeżyć kobiety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *