„Nieposłuszeństwo”

Naomi Alderman

Umiera rabin. Umiłowany „przywódca” ortodoksyjnej społeczności żydowskiej w Hendon. Kto go zastąpi? Może Dovid – siostrzeniec rawa od najmłodszych lat zaznajamiany z tajemnicami i mądrościami żydowskich ksiąg? Tylko, że Dovid nie czuje się na siłach aby samodzielnie pokierować ludźmi, nieść im światło i ukojenie.
Dovid ma żonę – Esti – zamkniętą w sobie, chodź sumiennie wykonującą powinności żony, kobietę. Esti skrywa tajemnicę, której Dovid się domyśla – jest lesbijką. W młodości miała burzliwy romans z córką rabina – Ronit. I teraz, po 10 latach od momentu wyjazdu do Nowego Jorku – Ronit przyjeżdża na pogrzeb ojca. Sytuacja jest niezręczna, bo zamieszkuje w domu Dovida i Esti. W Esti wybucha głęboko skrywana namiętność, ale Ronit, która żyje w związku z żonatym mężczyzną, nie jest chętna do odnowienia zażyłości. Dochodzi jednak do zbliżenia. Dovid dowiaduje się o wszystkim i wybacza, godzi z zaistniałą sytuację, bo bardzo kocha żonę. Na dodatek okazuje się, że Esti jest w ciąży. Pomiędzy trójką bohaterów wszystko się jednak układa. Esti decyduje się zostać przy Dovidzie i wspólnie z nim, służąc podporą, szczerością, nie obawiając się odkryć swoje rzeczywiste oblicze, poprowadzić wiernych, a Ronit wyjeżdża z postanowieniem naprawienia swojego życia, które jest w emocjonalnej rozsypce.
Ta książka to nie tylko historia trójkąta, to bardzo ciekawy portret wieloetnicznego Londynu. Z jednej strony społeczność żydowska żyjąca według rytuałów i bardzo rygorystycznych zasad, z drugiej Żydzi świeccy szukający wolności i próbujący wyrwać się spod jarzma specyficznej wiary.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *