Ocean w Iowa

Peter Hedges

Ocean to nazwisko głównego bohatera książki – siedmioletniego Scottiego, który wraz z rodzicami i dwiema siostrami mieszka na przedmieściach Iowa. Matka chłopca to nadużywająca alkoholu niespełniona artystka malarka, ojciec jest sędzią. Matka to osoba ciepła ale niestabilna w zachowaniu, ojciec jest surowy i wymagający.
W dniu swoich 7 urodzin Scotty postanawia, że nigdy nie urośnie, że zawsze będzie miał 7 lat. Jest mu dobrze, więc chciałby ten stan ducha zachować
Jego życie przewraca się do góry nogami gdy niespodziewanie rodzinę opuszcza matka – rola gospodyni domowej, niezrozumianej przez przyziemne otoczenie, zbyt jej ciążyła więc postanowiła uwolnić się definitywnie – odchodząc bez tłumaczenia. Ojciec staje na wysokości zadania, stara się (na swój sposób) zachować w „osieroconej” rodzinie ład . Gotuje, pilnuje rytuałów, organizuje dzieciom czas wolny. Nie ma w nim pomysłowości i ulotności matki, do których tęskni Scotty, ale jest pewność i specyficzne poczucie bezpieczeństwa.
Opowieść kończy się ósmymi urodzinami Scottiego. Urodzinami, których on sam nie chce i dlatego próbuje im zapobiec w dosyć makabryczny, choć finalnie zabawny, sposób.(naprawdę pomyślałam że sobie coś zrobi)
Autor to na pewno uważny obserwator, bo książka bogata jest w spostrzeżenia odnośnie zachowań i przemyśleń rówieśników głównego bohatera. To momentami zabawna, ale tak naprawdę trochę smutna historia zagubionego dziecka, próbującego odnaleźć się w nowej, zaserwowanej mu przez dorosłych, sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *