Malavita

Tonino Benacquista

Historia świadka koronnego (książka zbieżna z aktualnym, polskim hitem kinowym :)) – amerykańskiego mafioza, który postanowił współdziałać z FBI.
Decyzja Giovanniego (oficjalnie – Freda Blaka) wiąże się z całkowita zmianą sposobu życia jego najbliższych. Przenoszą się z miejsca na miejsce strzeżeni w dzień i noc przez dwóch agentów. Agenci wiedzą o nich prawie wszystko, bo dom i telefon są na podsłuchu, a wszelkie wyjścia, zajęcia odbywają się pod czujnym ich okiem i za ich zgodą. Nie odpowiada to przede wszystkim dzieciom Freda – Belle i Warrenowi – którzy, jak to nastolatki, pragną więcej swobody. Najlepiej dostosowana do sytuacji wydaje się żona Freda – Maggie, która dla wypełnienia wolnego czasu podejmuje pracę charytatywną. Sam Fred ciężko znosi niemożność działania i wykorzystywania ludzi, do jakich był przyzwyczajony. Przypadkowe odnalezienie maszyny do pisania wyzwala w nim chęć do utrwalenia zdarzeń, jakie w przeszłości stały się jego udziałem. Pisze książkę i jako pisarz figuruje wśród sąsiadów. Fred nie odczuwa skruchy w powodu życia jakie prowadził, nie żałuje, a dzięki książce utwierdza się w przekonaniu o własnej wyjątkowości.
Mafia szuka Freda. Gdyby nie mały artykuł w szkolnej gazetce, być może nigdy nie dowiedziano by się gdzie przebywa. Jednak staje się inaczej. Ludzie mafii organizują obławę ale Fredowi i jego rodzinie udaje się przeżyć. A na dodatek, współpracując, z szefem FBI, Fred zabija swoich prześladowców. Co istotne – w pożarze domu przepada książka Freda.
Tytułowa Malavita to pies, suka, która towarzyszy rodzinie Freda (to także sycylijskie określenie mafii). Jest klamrą scalającą książkę. Poznajemy ją na początku historii, gdy Blakowie przeprowadzają się do nowego domu, a potem, w finalnej scenie, odgrywa ona istotną rolę stając się dopełnieniem nieudanej mafijnej akcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *