„List otwarty do królowej Wiktorii”

Anna Bojarska

Najpierw natknęłam się na stronę internetową autorki, poczytałam i zaciekawiła mnie jej osoba, postanowiłam więc przeczytać coś, co wyszło spod jej pióra.

Tośka Misztal (bohaterka książki) mieszka w Paryżu i pisze list do XIX wiecznej królowej angielskiej, którą uważa za swój autorytet. Jest dziennikarką, która szuka pracy i prawdziwej miłości. Ma koleżankę Ewę, której nie lubi, ale nazywa ją swoją Najlepszą Przyjaciółką, i czuje się przy niej czasami jak śmieć ze względu ma to jak bardzo różni się ich życie. Tośka, mimo wykształcenia, ambicji, nie ma porządnego mieszkania, spłaca raty, nie ma męża, dzieci i futra z norek. Ewa wprost przeciwnie.
Książkę czytało mi się na początku trochę ciężko, z powodu specyficznego języka autorki. Ale w miarę przerzucania kolejnych kartek, zrosłam się z bohaterką i z ciekawością czytałam o jej perypetiach. Np. gdy otrzymała pracę w gazecie „Superwoman” wyjechała na staż do Londynu, a tam musiała radzić sobie sama. Okradziona, głodna, trafiła pod skrzydła wyznawców Krishny. Musi przetrwać. Żywi się papkami z bananów, sałaty, marchwi i fistaszków, biega po mieście z ulotkami w wianuszku na głowie i w brudnych szmatach, śpiewając Hare Krishna, Hare… Hare… W końcu wraca do Paryża, i w perfidny sposób pozbywa się kochającego ją mężczyzny. Zaczyna od nowa…

Fajnie byłoby mieć czasem jej odwagę, umiejętność wychodzenia z niewygodnych sytuacji.
I chęć działania.

7 comments to “„List otwarty do królowej Wiktorii””
  1. Każdy ma odwagę, tylko nie każdy z niej korzysta i nie zawsze w tych sprawach, w jakich powinno się jej użyć. Ale … w wielu przypadkach jesteśmy po prostu tchórzami.

  2. Ja też trafiłam niedawno na internetową stronę Anny Bojarskiej i rzeczywiście momentami ciężko się ją czyta…
    Jeśli chodzi o odwagę życiową… W książkach zwykle się ona opłaca…; w życiu niestety różnie bywa, ale na pewno warto próbować… warto walczyć z wygodną chęcią stania w miejscu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *