„Kwiat pustyni”

Książka o Waris Dirie napisana pod okiem Cathleen Miller.
Historia prawdziwa, dlatego z zainteresowaniem po nią sięgnęłam.
Bohaterka, urodzona w Somalii, w plemieniu pustynnych wędrowców, opowiada o swoim życiu. Wychowana wśród kóz i wielbłądów, w zgodzie z naturą i tej naturze podporządkowana, trafia w wyniku szeregu zdarzeń do Nowego Yorku, gdzie staje się wziętą modelką. Ale najistotniejsze w tym wszystkim jest to, że Waris należy do organizacji zwalczającej wciąż praktykowany w stosunku do afrykańskich dziewcząt, rytuał obrzezania kobiet. Bohaterka była temu poddana w wieku 5 lat !!!. Okropność. Jakaś znachorka, po splunięciu na złamaną żyletką i wytarciu jej w suknię, wycięła wargi sromowe i łechtaczkę dziewczynki ! Nie wspominając o możliwości zakażenia, wykrwawienia się pozostawionego na kilka dni samotnie dziecka, pozbawiła ją kobiecości ! Potem, jako dorosła kobieta, Waris poddała się operacji, aby ułatwić sobie oddawanie moczu i zmniejszyć dolegliwości w trakcie miesiączki spowodowane tym okropnym zabiegiem. Nie pozna uczucia orgazmu, nigdy.
Książka napisana w prosty sposób, tak jakby właśnie opowiadała ją nieco ucywilizowana dziewczyna z buszu.

14 comments to “„Kwiat pustyni””
 1. czytałam… a czytałas „Córkę NOmadów” to też jej autorstwa. POlecam „MIłość pod niebem Iranu” „Wszystkie jesteście niewierne” i „Bogini z Tygrysem” wszystkie w klimatach Wschodu….miodzio i sporo można się dowiedziec:)

 2. Te brutalne zasady niosło wiele kultur na wielu kontynentach. Czytałam kiedyś o dodatkowym zaszywaniu pochwy. Dopiero po ślubie mąż mógł ją rozciąć. Miał gwarancję „czystości” swojej żony. I jeszcze te środki znieczulające (jeśli w ogóle były)… 5 dni siedzenia w lodowatej wodzie.
  W niektórych kulturach również z mężczyznami obchodzono się brutalnie, np. „rozcinano im penisa od górnej strony aż do cewki moczowej. O ile chłopak nie umarł, mógł później pochwalić się super szerokim członkiem”.

 3. brutalne, barbarzyńskie, nieludzkie, ok. ale dlaczego nie protestujemy jak żydzi obrzezają małe niemowlaki, tylko słyszymy, taka tradycja. u murzynów obrzezanie kobiet to też tradycja…

 4. To nie tak. Nie ma kultur lepszych i gorszych (np. kultura „głupich” murzynów)… Są po prostu kultury różne. Abstrahując od tego czy coś jest właściwe dla danej kultury, narodu czy rasy… o ile w obrzezaniu mężczyzn można znaleźć uzasadnienie: higiena…, to pozbawianie kobiet warg sromowych czy łechtaczki celem wyeliminowania u nich doznań seksualnych budzi uzasadniony sprzeciw.

 5. to są tylko tłumaczenia, skąd wiesz, że obrzezanie chłopców jest tylko dla higieny, a nie w celach rasistowskich, by szybko rozpoznać swojego? przepraszam, ale ja i paru moich kumpli nie obrzezaliśmy się i odpukać, nic nam się nie stało.
  gdzieś czytałem, jak ktoś z afrykańskiego plemienia także tłumaczył, że obrzezanie kobiet to ze względu na higienę na pustynii

 6. Nie twierdzę, że obrzezanie przedstawicieli płci męskiej ma tylko i wyłącznie uzasadnienie w higienie, bo w przypadku obu płci wiele do powiedzenia mają też aspekty religijne a bez obrzezania, jak sam stwierdziłeś faceci mogą żyć. Chodzi mi przede wszystkim o to, że obrzezani mężczyźni nie doznają takiego uszczerbku jak kobiety. Poza tym nawet jeśli obrzezanie kobiet tłumaczono w jakimś przypadku higieną, to w bardzo wielu kręgach kulturowych ameryki podłudniowej, azji czy afryki robiono to uważając potrzeby seksualne kobiet za nadmiernie rozbudowane.

 7. orka, babo ty :D.
  żeby nie było, jakiekolwiek okaleczania ciała, z jakichkolwiek powodów nie akceptuję, chciałem tylko wykazać, że jedne z nich akceptujemy, a inne nie. a tak być nie powinno. jeśli przeciowko czemuś protestujemy, to nie róbmy sobie wyjątków. nie można być trochę w ciąży, a trochę nie (chociaż jeśli ktoś jest w ciąży urojonej?? ) hehehe

 8. Xxx a ja, jak ta baba będę uparta 🙂 i stwierdzę, że jednak jest możliwe to „trochę” w temacie obrzezanie mężczyzn
  … np. kwestią bezdyskusyjną wydaje się być zalecenie lekarza w przypadku stulejki.

 9. no dobrze, ale przecież to dla zdrowia, i z tego co wiem nie jest to pełne obrzezanie. jeśli łechtaczka kobiety rozwija się nieprawidłowo, pewnie też jest usuwana, ale w szpitalu i w sporadycznych, koniecznych przypadkach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *