„Coco i Igor”

autor:Chris Greenhalgh
Książka poświęcona romansowi jednej z największych kreatorek mody z wybitnym kompozytorem. Coco Chanel i Igor Strawiński.
Początkowo, wypożyczając tę książkę myślałam, że będzie to próba dokumentacji faktograficznej, jednak książka jest fikcją literacką. Autentyczny jest romans, ale cała jego otoczka to prawdopodobnie efekt wyobraźni autora.
To opowieść o dwojgu niezwykłych ludziach, których dopada namiętność. Zatracają się w romansie, który odbija się na życiu wszystkich domowników willi w Garches. Ich miłość nie ma przyszłości. Ona pragnie ujawnienia związku, on – mąż i ojciec, kryje się przed podejrzliwymi spojrzeniami. Gdy prawda wychodzi na jaw i on próbuje stawić temu czoła, jej zauroczenie wygasa…

Książka przesycona zmysłowymi opisami. Wiele uwagi poświęcił autor obrazom gorączkowego podniecenia kochanków i ich zmaganiom z własną naturą. Sceneria jakby ze średniej wartości obrazu. Trochę romantyczna, trochę kichowata. Z kartek książki wieje momentami nudą.
Romans trwał w rzeczywistości kilka miesięcy (3, może 4) 1920 roku, a wydanie ma 210 stron. I w tym przypadku nie jest to informacja na korzyść książki.

Ciekawostki i fakty:
1. w okresie trwania romansu powstały słynne perfumy Chanel No5
2. Coco to pseudonim pochodzący od piosenki jaką wykonywała Gabrielle Chanel debiutując jako szansonistka
3. Coco miała przynajmniej ośmiu „poważnych” partnerów w swoim życiu – między innymi Strawińskiego
4. nie mogła mieć dzieci – prawdopodobnie w następstwie aborcji
5. wychowała się w przyklasztornym sierocińcu
6. mimo krótkotrwałości romansu ze Strawińskim, Coco do końca życia utrzymywała z nim przyjacielskie kontakty, umierając miała na swoim stoliku nocnym ikonę, którą jej ofiarował
7. Coco i Igor, oboje, umarli w tym samym roku -1971

One comment to “„Coco i Igor””
  1. Walory książki nie są uzależnione od jej grubości. Tydzień z życia jakiegoś człowieka może zająć więcej stron niż w/w książka. Dobrze, że napisałaś: w tym przypadku. Ale i tak do niej zapewne nie sięgnę: inna literatura mnie bardziej interesuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *